Ekologiczne rolety z trzciny i bambusa

Zamontowanie w oknach rolet to praktyczne i tanie rozwiązanie. Poza tym obecnie istnieje szeroki wybór różnego rodzaju rolet, więc każdy może dobrać coś w sam raz do każdego pomieszczenia w swoim mieszkaniu.

Rolety mogą być zrobione z materiału, bambusa lub trzciny. Jeśli chodzi o rolety materiałowe w każdym sklepie dostępny jest obszerny katalog z propozycjami kolorystycznymi. Poza tym można też zdecydować się na jakieś oryginalne wykończenie. Zwykle stosowany jest w tym celu inny odcień materiału lub taśma ozdobna. Decydując się na rolety z materiału można oczywiście pomyśleć o jakichś wzorach. Jest to szczególnie dobry pomysł jeśli chodzi o pokój dziecinny. Można wybrać propozycję z misiami, autkami czy gwiazdkami. Zwykle nie ma aż takiego wyboru jeśli chodzi o dziecięce firanki i zasłony. Rolety mogą też nadawać przytulny nastrój każdemu pomieszczeniu. Wystarczy zdecydować się na którąś z propozycji wykonanych z bambusa lub trzciny. W sprzedaży dostępne są ich różne wzory i kolory.

Po dokonaniu zakupu rolety można bez większego problemu zamontować samodzielnie. Zwykle składają się one z kasetki, rurki nawojowej, mechanizmu łańcuszkowego, prowadnic i części zasłaniającej okno. Jednak podobnie jak w przypadku żaluzji istnieje możliwość zwijania rolet ręcznie lub za pomocą mechanizmu elektrycznego. Rolety mogą zwijać się na różne sposoby. Zwykle tworzą wówczas rulon, bo są nawijane na wałek dolny stanowiący także obciążnik rolety. Natomiast roleta może być też nawijana od góry i rolowana z przodu lub z tyłu. Do zwijania może być zastosowany system sprężynowy lub korbowy. Poza tym istnieją również tak zwane rolety rzymskie, które przy podciąganiu tworzą poziome fałdy. Natomiast kiedy się je ponownie rozłoży są całkowicie gładkie. Często mają one zainstalowane specjalne fiszbiny, które powodują że roleta zawsze układa się tak samo. Rolety mogą być przymocowane do ściany lub do ramy okiennej.