Szycie firan krok po kroku

Okazuje się, że można samodzielnie uszyć firanki do pokoju dziecinnego, salonu czy kuchni. Jeżeli tylko nie możesz znaleźć wśród gotowych propozycji niczego, co całkowicie Ci odpowiada spróbuj zabawić się w krawcową.

Potrzebna będzie maszyna do szycia i odpowiedni materiał na firanki. Nie trzeba od razu planować uszycia bardzo skomplikowanych firan. Ich prosta wersja może również bardzo ładnie wyglądać. Trzeba się tylko zastanowić czy mają być koronkowe czy na przykład z tiulu. Jeśli któraś z pań potrafi i lubi haftować może też bardzo ładnie ozdobić w ten sposób swoje firanki. Inny ciekawy pomysł to firanki z koralikami. Jednak zanim przyjdzie pora na takie wykończenia trzeba je uszyć.

Zaczynamy od ustalenia ile potrzebujemy materiału. Należy wymierzyć karnisz, a następnie wziąć pod uwagę że materiał będzie obszywany oraz marszczony. Jeśli będziemy używać specjalnej taśmy może ona marszczyć materiał dwukrotnie, dwu i pół – krotnie lub trzykrotnie. Na przykład jeśli wybierzemy pierwszą opcję potrzebną ilość materiału obliczymy mnożąc szerokość karnisza przez dwa. Do tego dodajemy jeszcze 2 cm zapasu na obszycia brzegów. Najczęściej materiał podwija się bowiem na szerokość 1 cm, ale dwukrotnie. Oczywiście ważna jest też długość materiału. Wszystko zależy od tego czy firana ma sięgać do ziemi czy też wolimy nieco krótsza wersję. Kolejny krok to decyzja w jaki sposób firanka będzie zawieszona na karniszu. Jeżeli zamierzamy w tym celu użyć „żabek” to firanka jest już właściwie gotowa. Można jednak zrobić tunel, w który wsuwa się karnisz. Wymaga to odpowiedniego rodzaju karnisza oraz uwzględnienia zapasu materiału na wykonanie tunelu podczas ustalania długości firany. Nieco więcej pracy wymaga zrobienie uszu, na których następnie wiesza się firankę. Natomiast stosunkowo prostym rozwiązaniem jest przyszycie troczków. Ale ogólnie rzecz biorąc naprawdę nie trzeba bardzo dużo czasu i wysiłku, aby samodzielnie uszyć firankę balkonową czy okienną, wystarczą dobre chęci i pomysł.