Klasyczne zasłony z grubego materiału

Ważnym elementem wystroju wielu wnętrz są zasłony. Chociaż zwykle w ciągu dnia pozostają rozsunięte i tak tworzą swego rodzaju ramę dla okna za firanką. Ważny jest zarówno sposób ich zawieszenia, jak i wybór materiału z jakiego są zrobione oraz oczywiście kolor.

Zasłony mogą nadać każdemu pomieszczeniu specyficzny klimat. Jeżeli będą na przykład zielone powinny wpływać kojąco i uspokajająco na osoby w nim przebywające. Kolor czerwony zadziała pobudzająco. Natomiast niebieski pozwoli się rozmarzyć. Zasłony mogą mieć też przeróżne wzory. Ponieważ obecnie modne są również kolorowe firanki należy dobrze zastanowić się nad zestawieniem kolorów i wzorów firanek oraz zasłon. Można stworzyć bardzo ciekawe połączenia. Z pewnością dobrze będą wyglądały dwa odcienie tego samego koloru, ale warto też trochę poeksperymentować i zestawić ze sobą różne kolory. Jeśli zasłony będą miały jakieś wzory najlepiej aby firanka byłą gładka. Oczywiście wystrój okna musi pasować do reszty pokoju. Jeżeli nie możemy znaleźć w żadnym sklepie niczego odpowiedniego można spróbować samodzielnie uszyć firanki i zasłony. Z pewnością kupienie poszukiwanych barw materiałów okaże się łatwiejsze. Kiedy powstanie z nich ciekawy komplet do aranżacji okna z pewnością każdy stwierdzi, że jest bardzo oryginalny i stylowy.

Szycie zasłon nie wymaga jednego określonego materiału. Można do tego użyć między innymi lnu, bawełny, tafty czy jedwabiu. Ostateczny wybór materiału powinien być uzależniony od pomysłu na zawieszenie zasłon. W końcu możliwości są różne. Najczęściej zasłony po prostu wiszą symetrycznie, ale można je również jakoś ciekawie upiąć. Bywa też tak, że spełniają one wyłącznie rolę dekoracyjną i są elegancko przywiązane po dwóch bokach okna. Ewentualnie tworzą ramę dla okna i wyjścia balkonowego. Wówczas przysłaniają je tylko firanka balkonowa i okienna, które są często różnej długości, podczas gdy zasłony mają taką samą długość po obu stronach.