Gotowe firany szyte do pokoju dziennego

Urządzając mieszkanie zwykle mamy już jakiś pomysł na poszczególne elementy wystroju. Dotyczy to także firanek i zasłon. Jeżeli ktoś posiada trochę umiejętności i chęci może samodzielnie uszyć firanki oraz zasłony, jednak istnieje naprawdę duży wybór gotowych propozycji.

Jeśli chodzi o firanki można je kupić udając się do odpowiedniego sklepu lub przez Internet. Wówczas jest szansa przejrzenia większej ilości propozycji. Co prawda nie można zobaczyć danej firanki bezpośrednio, ale jej wygląd nie powinien odbiegać od tego co jest na zdjęciu.  Do wyboru mamy bardzo różne rodzaje firanek. Chodzi tutaj zarówno o materiał z jakiego są zrobione, jak i ich wygląd czy sposób wieszania. Firanki mogą być koronkowe, zrobione z organtyny, tiulu czy woalu. Obecnie najmodniejsze firanki mają żywe kolory. Natomiast trzeba je oczywiście odpowiednio dobierać do zasłon. Firanki mogą również mieć ciekawe wzory – kratkę, pasy czy na przykład listki. Poza tym można bez problemu kupić zarówno długie firany, jak i całkiem krótkie zazdrostki. Jeśli szukamy czegoś oryginalnego można wybrać firanki makarony lub frędzle. Ciekawie wyglądają też firany asymetryczne lub ekranowe. Często gotowe firanki mają wszytą specjalną taśmę marszczącą, dzięki której od razu po powieszeniu na karniszu ładnie się układają. Natomiast w ogóle mogą być zawieszane za pomocą przelotek, uszu, tunelu, troczków, otworów lub żabek.

Kupując gotową firankę należy wcześniej wymierzyć jaką powinna mieć szerokość i długość. Trzeba też pamiętać, że szerokość podawana przez sklep nie uwzględnia marszczenia, chyba że ma już wszytą specjalną taśmę. Może zdarzyć się tak,  że jakaś firanka wyjątkowo nam się podoba ale ma nieodpowiednie wymiary.  Sklepy zwykle oferują różne kolory danej firany, ale w jednym rozmiarze. Wówczas warto po prostu zapytać czy nie można przypadkiem zamówić wersji o innych wymiarach. Prawdopodobnie będzie trzeba na nią chwilę poczekać, ale jeżeli naprawdę nam się podoba to warto.